MENU

Tuesday, April 2, 2013

Fashion Weekend Skopje Day 1Hello to everybody from Fashion Weekend Skopje Day 1. Yesterday started off the Fashion weekend in Skopje and we are so honored and happy to be part of this event together with our friends bloggers. Yesterday we got to meet some of the bloggers for the first time and we had a great time we must say. We are all part of the Macedonian Fashion Bloggers team and working on this project for the first time together and hoping for many more to come. 
As starting off with this project we are happy to announce our first collaboration with the young Macedonian designer Julija Gichevska too. The jacket worn on this post it's her design and I was happy to be able to wear it.
As for the yesterday's shows, we attended at two of them. First it was the Nikola Eftimov Fashion Show and then The Kokev Fashion Show. As you can notice from our looks and style and as it is to expect we liked the Kokev Fashion Show more. The designs were very romantic and feminine. We are posting pictures below from one of our outfits today, and we are posting the other one tomorrow. So stay tuned for tons of pictures and like Macedonian Fashion Bloggers  and Inside the B world on Facebook for a close up from the Fashion Weekend Skopje.


Здраво на сите од Skopje Fashion Weekend Прв ден. Вчера започна Модниот Викенд во Скопје и ние сме многу среќни и почестени што сме дел од овој настан заедно со нашите пријатели блогери. Вчера се запознавме со некои од македонските блогери за прв пат и мораме да кажеме дека си поминавме одлично. Ние сме дел од тимот на Macedonian Fashion Bloggers и работиме на овој проект за прв пат заедно и се надеваме на многу наредни.
Воедно со започнувањето на овој проект, среќни сме да ја најавиме и нашата прва соработка со младата македонска дизајнерка Јулија Гичевска. Јакната на сликите е нејзин дизајн и јас бев многу среќна што имав можност да ја носам.
Што се однесува на вчерашните модни ревии, беа две. Прво беше модната ревија на Никола Ефтимов, а потоа и модната ревија на Кокев. Како што можете да забележите од нашите претходни постови и нашиот стил, мораме да признаеме дека повеќе ни се допадна модната ревија на Кокев. Дизајните беа многу женствени и романтични. Подолу ќе видите слики од двете модни ревии.
Денес постираме еден од начите аутфити од вчерашниот ден, а утре уште едниот. Следете не за да погледнете многу слики и лајкувајте не на Facebook Macedonian Fashion Bloggers и Inside the B world за да бидете поблиску до овие модни случувања. 

 
Jacket: Julija Gichevska; Peplum Corset: Bershka; Leather leggings: Terranova; Shoes: Bershka, Purse: Bershka


Nikola Eftimov Fashion Show


Kokev Fashion Show

6 comments:

 1. Prekrasen post!
  Za tvojot autfit nemam zborovi***

  www.amolusso.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. Човештвото намерно измислило шминка и фризер. Не дека сум страшна на заедничката слика. ^^ Него, баш ми е драго што си поминавте убаво и уште помило ми е што конечно ве запознав сите. Како што кажа Илина, поеднакво фини. :) Патем, очигледно сите делиме мислење за Кокев. Тања повтроно фасцинираше со својот талент.

  Да преминам на аутфитот, Марија изгледаш одлично како и секогаш.
  Навистина ми се допадна мантилот уште вчера. Оригинална идеја, многу женствено, баш во стилот на Кокев. Пеплумот кој се наоѓа под него се надоврзува на тој белег, како и црните чевли.
  Останатите додатоци се на место, го држат тој младечки модерен изглед, особено кожните панталони. Ми се допаѓа што ја разбиваат класичната елеганција на аутфитот.

  ReplyDelete
 3. Мантилот е одличен, женствен, а во допир со деталите делува баш шик, како што вели Мери, го држат тој младечки изглед. Секоја чест за постот, уживајте!

  ReplyDelete
 4. Одличен аутфит за присуство на еден настан во областа на модата. Сакото е одлично, а штилките најубави. Многу ми се допаѓа што имаш додадено накит во неонска жолта боја.

  Поздрав

  ReplyDelete
 5. Пофалби за изгледот. Многу убаво, елегантно и впечатливо.

  ReplyDelete