MENU

Sunday, April 7, 2013

Fashion Weekend Day 4


Another Fashion weekend day has gone by and here are the pictures. On the pictures below you can see what one of us wore and a close up from the other outfit you will be able in our next post. This outfit is inspired from the Christian Dior spring 2013 collection and I pretty much fell in love with when I saw it for the first time and of course combined with these pointed toe heels.
As for the Fashion Shows, we attended at: Elena Luka's, The Hard to Explain show, Mikka Design, Irina Tosheva's and Mila and Tijana Popovik's shows. We are happy to see young and perspective Macedonian designers getting better and better, but we must admit we found the closest to our style the collections of Elena Luka and the collection of Mila and Tijana Popovik. We loved how the used only one basic color and then played with it and created different piesces. Both of the collections were kinda opposite, the Elena Luka's was more feminine and the Popovik's collection it's more rockerish but still caught our eye we must say. The Fashion Weekend is going on so stay tuned for more pictures.
xoxoПомина уште еден ден од Модниот Викенд и еве ги сликите. На сликите подолу можете да видите еден од нашите aутфити, а повеќе за другиот аутфит ќе можете да погледнете во наредниот пост. Овој оутфит е инспириран од колекцијата Christian Dior пролет 2013 и морам да признаам се заљубив уште првиот пат кога ја видов и секако искомбинирав со овие чевли.
Што се однесува на модните ревии, присуствуваме на: Елена Лука, Hard to Explain; Mikka Design, Ирина Тошева и Мила и Тијана Поповиќ. Многу сме среќни кога гледаме младите и перспективни македонски дизајнери како стануваат подобри и подобри, но мора да признаеме дека најблиску до нашиот стил беа колекциите на Елена Лука и Мила и Тијана Поповиќ. Многу ни се допадна тоа што избраа една основна боја, бела (Елена Лука) и црна (Поповиќ) и креираа различни дизајни. Колекциите беа на некој начин спротивни, едната женствена (Елена Лука), а другата по-рокерска, но сепак ни застана за око. Модниот Викенд продолжува така што следете не за повеќе слики.
xoxo


Amo LussoМакедонски моден блог
From left to right: Amo Lusso, Македонски моден блог, The Chronicles of Vivian Darkbloom
Александрина Везилка, Angela Dissected

Elena Luka
 Hard to Explain

Irina Tosheva

Mila i Tijana Popovik
6 comments:

 1. Најелегантни сте! Доследни на вашиот стил, а сепак пријатно изненадувате секоја вечер :)

  ReplyDelete
 2. Марија, пријатно ме изненади со изборот на аутфит, навистина, сако/фустан не очекував да видам за брзо кај нас. Светски тренд и браво на храброста, феноменално изгледаш. Пофалби и за изгледот на Мартина.

  ReplyDelete
 3. Девојки блескате, секоја чест.

  http://www.starduststain.com/

  ReplyDelete
 4. Марија сум испуштила да те прокоментирам, не ми се верува.

  Вечерта беше елеганција во движење. Префинета до максимум, премногу ми се допадна.
  Не очекував да видам некој вака облечен, меѓутоа претходните ваши постови алудираат на храбар избор на парчиња и бои.
  Косата и накитот ти беа совршено елегантни, што е случај и со чевлите како и гломазните обетки. Делуваа премногу гламурозно.

  Заслужуваш пофалби. :)

  ReplyDelete
 5. ovoj outfit so palto fustan ili fustan vo oblik na palto kako i da e, me podseka na stilot na victoria beckham-ja istaknuva tvojata sovrsena figura i prekrasno ti stoi-pofalbi :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Ти благодарам Елена :) Ја обожавам Викторија, што секако ова е прекрасен комплимент

   Delete